Nasi Eksperci w mediach

Kiedy start-up naprawdę potrzebuje inwestora?

Czy potrzebny mi inwestor? To pytanie zadaje sobie praktycznie każdy start-upowiec, zwłaszcza, że ostatnio inwestor na pokładzie to nie tylko potencjalny katalizator wzrostu, lecz również modny dodatek. Sam proces inwestycyjny z kolei to często niezwykle kosztowny i zbędny wydatek

Profesjonalny zespół? Byle nie za bardzo!

Jednym z najważniejszych czynników, które skłaniają inwestorów do podjęcia decyzji o wejściu kapitałowym w start-up jest profesjonalna kadra menedżerska. Paradoksalnie jednak zbyt profesjonalny zespół może oznaczać duże trudności w pozyskaniu finansowania.

Nadzieja dla NewConnect

Zapoczątkowany w ubiegłym roku na NewConnect proces zmian w ramach dążenia GPW do zwiększania atrakcyjności i wiarygodności małego parkietu nabiera rumieńców. Ostatnie zmiany pokazują, że newconnectowe eldorado nierzetelnych emitentów i ich doradców dobiega końca, a kolejne zaostrzenia wydają się jedynie kwestią czasu.

Nowy Indeks na NewConnect

Ostatnie zmiany na NewConnect pokazują, że Giełda nie rzuca słów na wiatr i w trosce o interes i bezpieczeństwo inwestorów ponownie wytacza ciężkie działa wobec nierzetelnych emitentów i ich doradców. Nowe regulacje to kolejny dobry krok w kierunku podwyższenia standardów, dzięki którym mały parkiet ma szanse odzyskać wiarygodność i zainteresowanie inwestorów.

GPW wytacza ciężkie działa

Ostatnie zmiany na NewConnect pokazują, że Giełda nie rzuca słów na wiatr i w trosce o interes i bezpieczeństwo inwestorów ponownie wytacza ciężkie działa wobec nierzetelnych emitentów i ich doradców. Nowe regulacje to kolejny dobry krok w kierunku podwyższenia standardów, dzięki którym mały parkiet ma szanse odzyskać wiarygodność i zainteresowanie inwestorów.

Pożegnanie z małym parkietem

Giełda wzięła się za gruntowne porządki na małym parkiecie. Po zaostrzeniu regulacji przyszedł czas na wzięcie pod lupę emitentów. W efekcie praktycznie na przestrzeni jednego miesiąca z małego parkietu wyleciało pięć spółek.

Światowy KGHM

Od rozpoczęcia transformacji minęły ponad dwie dekady, jednak Polska nie zdołała stworzyć praktycznie ani jednej globalnej marki - zaznacza w rozmowie z portalem wnp.pl Ewa Chronowska, prezes zarządu Capital Ventures. Ewa Chronowska wskazuje, że co prawda mamy wiele marek o bardzo silnej pozycji krajowej, sektorowej, a nawet...

Pożar Hellady chwilowo opanowany

Początek tygodnia przyniósł porozumienie w sprawie redukcji greckiego długu, będącego warunkiem koniecznym do otrzymania kolejnej transzy pomocy finansowej. Łagodne potraktowanie Grecji wymusił MFW, który wcześniej ze względu na brak wiarygodnego planu redukcji zadłużenia przez trzy tygodnie blokował wypłatę 44 mld euro zaległych transz pomocy.

Giełda wyrzuca spółki z małego parkietu

Żarty się skończyły. Po zaostrzeniu regulacji i wprowadzeniu segmentacji na NewConnect, Giełda zaczyna czystki w alternatywnym systemie obrotu. W niespełna miesiąc zarząd GPW podjął uchwały o wykluczeniu z obrotu akcji pięciu spółek. Nie jest to dobra wiadomość dla akcjonariuszy.

Nowe Zasady na NewConnect

Od 1 lipca na NewConnect obowiązują nowe regulacje.Zmiany dotyczą m.in. regulamin ASO, wprowadzenia kar finansowych dla nierzetelnych emitentów i ich doradców, zaostrzenie obowiązków informacyjnych spółek oraz wprowadzenie długo oczekiwanej segmentacji.

Budżetowe eldorado

Z zaciekawieniem śledzę wypowiedzi ministra Mikołaja Budzanowskiego, który nie kryje się z zamiarem wyciśnięcia jak cytrynek kluczowych spółek, w których Skarb Państwa ma znaczące pakiety akcji. Kryzys, stan polskich finansów publicznych, brak pomysłu na załatanie budżetu i, a może przede wszystkim, populizm decydentów powoduje, że...

Nowe segmenty na NewConnect

Giełda ostro wzięła się za porządki na małym parkiecie.Obok zmian w regulaminie ASO, wprowadzenia kar finansowych dla emitentów i ich doradców oraz zaostrzenia obowiązków informacyjnych spółek, niezwykle istotną zmianą z punktu widzenia bezpieczeństwa inwestorów jest wprowadzenie długo oczekiwanej segmentacji.

Kompetencje czy polityka

W ostatnim czasie oczy polityków, inwestorów i analityków zwrócone są na wyścig o fotel prezesa miedziowego giganta KGHM, który ma się zakończyć w czerwcu. Na razie wiadomo, że o to stanowisko zabiegają m.in. dotychczasowy prezes Herbert Wirth, członek zarządu HP na Europę, Bliski Wschód i Afrykę Jacek Levernes oraz wywodzący się...

Pod pręgierzem

Na światowych rynkach finansowych nadal panują bardzo nerwowe nastroje. Obawy o los zadłużonej Europy i całej strefy euro spędzają sen z powiek inwestorom na całym świecie, a na parkietach przeważa kolor czerwony. Tradycyjnie już wszystkiemu winna jest oczywiście Grecja, której po raz kolejny nie udało się stworzyć rządu jedności narodowej.

Europa ma dość wyrzeczeń

Po raz kolejny na parkietach zapanowały nerwowe nastroje spowodowane sytuacją w Grecji. Wszystko za sprawą niedzielnych wyborów parlamentarnych, w których obu partiom rządzącej koalicji (ND i PASOK) nie udało się uzyskać większości parlamentarnej.Weekend wyborczy obnaża znużenie społeczeństw restrykcyjną, nastawioną na zmiany...

Porządki na małym parkiecie

W ostatnich dniach toczą się zażarte dyskusje na temat ratowania strefy euro zastrzykiem finansowym w wysokości 200 mld euro i zasadności wkładu Polski w przedsięwzięcie, nad którym od początku wisi fatum.Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ekspresowym tempie musi zebrać od członków Unii 200 mld euro, z czego 50 mld od krajów spoza strefy.

Jak nie drzwiami, to kominem

W ostatnim okresie wiele kontrowersji na rynkach finansowych wzbudzało forsowanie przez Ateny ugody z inwestorami finansowymi posiadającymi greckie obligacje. Chodzi o zredukowanie zadłużenia poprzez obniżenie wartości greckich obligacji, co jest warunkiem uzyskania od MFW kolejnej transzy pomocy o wartości 130 mld euro.

Koncert Życzeń

Miniony rok zapisze się na kartach historii gospodarczej jako jeden z najtrudniejszych, choć gdy się zaczynał, tylko nieliczni ekonomiści spodziewali się tak pesymistycznego rozwoju wydarzeń na europejskich rynkach.Punktem zapalnym była Grecja, która stanęła na progu bankructwa. Potem było już tylko gorzej – nastąpiła eskalacja kryzysu...

Pożyczka na wieczne oddanie

W ostatnich dniach toczą się zażarte dyskusje na temat ratowania strefy euro zastrzykiem finansowym w wysokości 200 mld euro i zasadności wkładu Polski w przedsięwzięcie, nad którym od początku wisi fatum.Międzynarodowy Fundusz Walutowy w ekspresowym tempie musi zebrać od członków Unii 200 mld euro, z czego 50 mld od krajów spoza strefy.

Unia nadal bez wielkiego planu

Po ubiegłotygodniowym szczycie spodziewano się przełomowych decyzji w sprawie walki z europejskim kryzysem zadłużeniowym. Tradycyjnie skończyło się na nadziejach, gdyż nowe pomysły nadal nie rozwiązują zasadniczych problemów strefy euro. Można wręcz odnieść wrażenie, że jest to jedynie gra na czas i populizm decydentów...

Widmo rozpadu krąży nad strefą Euro

W kontekście pogłębiania i rozprzestrzeniania się kryzysu finansów publicznych krajów Unii Europejskiej coraz częściej mówi się o rozpadzie strefy euro. Gwóźdź do trumny wbiła w ubiegłym tygodniu aukcja Europejskiego Banku Centralnego, na której nie udało się znaleźć nabywców na wszystkie bony, którymi finansowane są długi krajów PIIGS.

Potrzeba zdecydowanych reform

Na rynkach panuje nadal olbrzymia niepewność powodowana kolejnymi odczytami danych makro z Europy, obniżeniem ratingów Węgier, Portugalii i Belgii oraz negatywnymi impulsami z europejskiego rynku długu. Nie wspominając już o ostatnim raporcie OECD. Nie dziwi obniżenie ratingu Węgier do poziomu śmieciowego – co najwyżej szybkość decyzji.

I znów gorsze nastroje na parkietach

Niepewność na rynkach nadal potęgują obawy o gospodarki Włoch i Grecji. Powołanie tymczasowych rządów chwilowo uspokoiło napiętą sytuację polityczną i zostało pozytywnie, aczkolwiek z pewną rezerwą, odebrane przez rynki jako dobry krok w kierunku skutecznej walki z kryzysem. Rzeczywistość może się jednak okazać inna.

Kontakt dla mediów